Football Club Officials

League Team Officials

Senior Coach Roy Laird
Assistant Coaches Jeff Brown
John Platten
Mark Watts
Football Assistant - Coaching Andrew Frackowski
Runner Andrew Frackowski
Strength / Conditioning Coach Terry Whitelaw
Fitness Coach Adam Browne
Match Committee Kris Grant (Chairman)
Jeff Brown
Andrew Frackowski
Roy Laird
John Platten
Mark Watts
Selection Committee Jeff Brown
Andrew Frackowski
Roy Laird
John Platten
Mark Watts
Team Manager Allan Turbill
Assistant Team Manager John Hamilton
Controller of Equipment Des Huddy
Ball Stewards Caleb Hearn
Lachlan Hearn
Boot Steward Damien Dixon
Drink Steward Vince Carpentieri
Stephen Dinon
Cory Shilling
Equipment Stewards Des Huddy
Robert O'Reilly
Peter Williams
Match Day Assistant Dwayne Jones
Room Steward Roger Gibbons
Matthew Gloede
Gordon Oliver
Statisticians Steve Edmonds
Brendan McGarrigan
Timekeepers Mike Nicolai
Robert O'Reilly
Catering Doreen Nicolai
Mike Nicolai
Liz Schwarz
Cathie Smith
Medical Transport Colin Richards
Trainers Daniel Bell - Head Trainer
Mandy Oborn - Assistant Head Trainer
Keith Tyler - Reserves Head Trainer
May Lin Choy
Brooke Endicott
Thomas Howland
Bill Leiper
Branson Palmer
Cory Shilling
Anthony Snow
Medical Officers Dr Richard Heah
Dr Benson Pek
Physiotherapists Graeme Kelly
Dong Lee
Podiatrist Andrea Costello
Dentist James Martin

Reserves Team Officials

Reserves Coach Mark Watts
Team Manager Peter Trestrail
Runner Tim Gogoll
Interchange Steward Gordon Oliver
Timekeeper David Prosser

Women's Team Officials

Senior Coach Shaun Ribbons
Assistant Coaches Alex Arthur
Brenton Craig
Natalie Seaman
Emma McPherson
Team Manager Belle Gray
Head Trainer Bonnie Holdsworth

Under 18's and Under 16's Team Officials

Coaches Shayne Collins - Under 18's
Chris Gerhardy - Under 16's
Coaching Assistants Shayne Collins
Brett Joseph
John Presbury
Chris Reichelt
Darren Carnelly
Fitness Coach Scott Stevens
Underage Coordinator David Leese
Team Managers David Leese - Under 18's
Michael Scudds - Under 16's
Development Officer John Hall
Equipment / Property Stewards Terry Hicks
Michael Scudds
Runners Robert Smart - Under 16's
Kitchen Organiser Edie Moore
Head Trainer Jessica Bailey

Development Squads

Metropolitan
Under 15's Coach John Presbury
Assistant Under 15's Coach David Matters
Under 14's Coach Tom Javor
Assistant Under 14's Coach
Under 13's Coach
Assistant Under 13's Coach
Country
Under 15's Coach Alan Norton
Assistant Under 15's Coach Chris Reichelt
Runner Mitchell Norton
Under 14's Coach Marty Rosenzweig
Assistant Under 14's Coach Jamie Sibbick
Officials
Paul Healy
Barry Macdonald
Robert Zerella Football Academy
Richie Cochrane - Coach
Female Talent Shield
Under 15's Coach Bob Smart
Under 15's Assistants Brad Beswick
Steve Sleep
Under 17's Coach Jamie Thomas
Under 17's Assistants Scott Lee
Matt Scott
District Liaison
John Hall
Paul Healy
Barry Macdonald
Mini League
Adrian Reddy - Manager
Ray Hicks
SASFA (School Football)
Tom Javor - Zone Manager